Naše mikrobilje

O mikrobilju

Istorija mikrobilja

Još uvek ima dosta ljudi koji prvi put čuju za mikrobilje. Mikrobilje dugo nije bilo poznato tj. nije se primenjivalo na ovaj način i sam naziv, kao takav, nije postojao. Mikrobilje se prvi put pojavljuje u menijima kuvara iz San Franciska 80-ih godina. Međutim, tek su 90-ih stekli popularnost. Reč „Microgreen“ prvi put je upotrebljena 1998. godine.
Tada je popularnost mikrobilja počela da se širi na istok i sada se uzgaja širom Sjedinjenih Država, pa čak i u mnogim drugim zemljama. Prve vrste koje su se uzgajale kao mikrobilje jesu: rukola, bosiljak, kelj i peršun, danas je taj broj mnogo veći, takođe taj broj raste.
Otprilike 2010. godine je mikrobilje steklo popularnost u svetu hrane, u ovom periodu je počelo da se pojavljuje u većini prodavnica prehrambenih proizvoda širom sveta.

Ljubitelji hrane su sada imali priliku da probaju nešto novo i uživaju u ovim mikrobiljkama kod kuće.
2012, je mikrobilje konačno dobilo podsticaj koji je bio potreban da postane neophodan deo u ljudskoj ishrani. Istraživači u SAD-u su se tada konačno zainteresovali za mikrobilje i uradili su istraživanje o prehrambenom sastavu mikrobilja i njihovom trajanju na preko 25 sorti. Ovo istraživanje je učinilo da mikrobilje privuče pažnju većine medija, poput Huffington Posta i Nacionalnog javnog radija. Ubrzo su svi počeli da se interesuju za novootkrivene visoke hranjive vrednosti koje mikrobilje nudi.

Opšte informacije

Ukoliko ste u restoranu naišli na male biljke raznih boja koje stilski dopunjavaju vaše jelo i služe kao salata- upoznali ste mikrobilje. Mikro biljčice su mladice već nama poznatih odraslih biljaka koje su zbog velikih prednosti stekle popularnost u poslednjih nekoliko godina kao novi kulinarski trend i sve više pripadaju grupi superfoods. Iako su male veličine, mikro izdanci mogu pružiti iznenađujuće intenzivne arome, živopisne boje i hrskavu teksturu. Ukusi mogu biti slatkasti, pikanti, kiselkasti, gorkasti, ponekad i u kombinaciji. Nikako ih ne smete termički obrađivati jer tako gube sve hranjive materije. Njihova prednost je svežina, odnosno sirovo posluživanje. Ne preporučujemo da ih sečete i da ih čuvate u zamrzivaču ili frižideru. Naše pakovanje je tako osmišljeno da kupite “žive” mikrobiljke koje u svojoj podlozi sadrže svu potrebnu, prirodnu “hranu”. Pored svežine mikrobilje će vam kao dodatak ishrani doneti iznenađenje u svakom zalogaju jer hrskava tekstura i intenzitet ukusa dominiraju i upotpunjuju vaš obrok. Mikrobiljke koje dobijete su otprilike u 7. danu života i možete ih seći do više od 14. dana, ili nekih 7 dana od dana isporuke. Jednom kada presečete izdanak mikrobilja, ono gubi hranjivu vrednost, tako da je najbolje seći ih neposredno pred služenje.

Pobrinuli smo se da naše pakovanje možete držati na stolu ili u kuhinji, jer većina naših proizvoda nije uzgajana na zemlji. Negujemo ga u zaštićenim uslovima, sa puno pažnje i ne dozvoljavamo da bude izloženo bakterijama, virusima i ostalim štetnim materijama, samim tim je znatno čistije i zdravije.
Zbog svega navedenog smo odlučili da dostavljamo naše mikrobilje tako da ono nastavlja sa rastom, kako biste mogli da ih seckate i jedete uz maksimalne zdravstvene koristi koje nude.
Pored svih navedenih benefita postoji još jedan, možete uživati u omiljenoj vrsti mikrobilja pri svim vremenskim uslovima, mikrobilje je tu tokom cele godine. Svi znamo da u većini slučajeva ,,jedemo očima” i zato je mikrobilje pravi dodatak jer svojom svežinom i šarenilom daje razdraganost na tanjiru. Mogu se poslužiti kao jestiv i svež ukras mesu, ribi, jajima, kao svež dodatak supama ili čorbama, osvežavajući ukus u sendvičima ili kao novi sastojak salate a sve više se koristi kao neizostavni sastojak smoothe obroka, šejkova I koktela. Zapravo ih možemo koristiti uz svako jelo, jednostavno, kao prilog. Tako možete ,,podvaliti” svojim mališanima da pojedu malo brokolija, kelja, kelerabe… a da to i ne znaju.
Sveže, zdravo, čisto, hrskavo, ukusno, raznobojno u jednoj kutijici koja zameni 2 do 3 jedinice odrasle biljke.

Zdravstveni benefiti

Budući da je mikrobilje prva faza života jedne biljke, ono sadrži 10% – 30% više nutritivnih vrednosti (vitamina, minerala, polifenola) u odnosu na zrelu biljku što je veoma važno za zdravlje ljudi, prema podacima USDA National Nutrient Database.
U mikrobilju se mogu pronaći brojni vitamini, beta karoten, kalcijum, magnezijum, fosfor, cink, gvožđe, glukoza, fruktoza, mangan i mnoge druge zdrave materije. Takođe, mikro biljčice imaju malu kalorijsku vrednost, a bogate su i enzimima koji su odlični za osobe koje imaju problema sa varenjem
Mikrobilje je namirnica sa mnogo većom gustinom hranjljivih supstanci od svojih potpuno zrelih srodnika. To je zato što su svi važni vitamini i minerali koji se nalaze u zreloj biljci smešteni u male mikro izdanke.
U studiji objavljenoj u Journal of Food Science and Nutrition, saznajemo da mikro bilje sadrži od 4 do 40 puta više hranljivih sastojaka u odnosu na odrasle biljke.
Neki vitamini i minerali se posebno odvajaju:

Mikrobilje je veoma bogat izvor vitamina C. Ovaj esencijalni vitamin deluje kao antioksidans koji pomaže u uklanjanju slobodnih radikala iz tela. Najniža količina vitamina C koju možete pronaći u mikrobilju je ogromnih 20 miligrama na 100 grama.

Čak ni paradajz ne sadrži takve količine vitamina C. U zrelom paradajzu možete pronaći samo 10 miligrama vitamina C. Neke vrste, kao što je mikro crveni kupus, sadrže i do 147 miligrama vitamina C na 100 grama.

Ovaj vitamin pomaže da ne dođe do zgrušavanju krvi kod ljudi. Takođe pomaže u održavanju jakih kostiju i zdravih zuba. Mikrobilje sadrži najviši nivo vitamina K, sadrži i do 4,1 mikrograma vitamina K na 1 gram. Ako želite da dobijete pravu količinu vitamina K i drugih osnovnih vitamina potrebnih organizmu, trebalo bi da uvrstite mikro zelenilo u svoju uravnoteženu ishranu.

To znači da ukoliko uvrstite vrlo male količine mikrobiljčica u vašu ishranu, uz obilje drugog voća i povrća, možete osigurati da dobijete hranljive sastojke koji su vam potrebni za održavanje optimalnog zdravlja.

Karotenoidi su veoma važni za smanjenje rizika od bolesti poput očnih bolesti, pa čak i raka. Beta-karoten je jedan od najvažnijih karotenoida. Mikrobilje sadrži velike količine beta-karotena. Mikro šargarepa, na primer, sadrži 12 miligrama beta-karotena na 100 grama.

Alfa-tokoferol i gama-tokoferol, koji čine vitamin E, nalaze se u velikim količinama u mikro bilju. Vodeća mikrovrsta u odnosu na nivo vitamina E je Daikon rotkvica koja sadrži 126 miligrama vitamina E na 100 grama. Mala količina ovog mikrobilja obezbediće vašem telu svakodnevne potrebe za ovim neophodnim vitaminom.

Polifenoli su važne prirodne materije koje se nalaze u mnogim namirnicama i sadrže snažna antioksidativna svojstva. Istraživanja pokazuju da su polifenoli povezani sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti, raka i Alchajmerove bolesti.
Ne samo da je mikro bilje dobar izvor polifenola, već zapravo sadrži širi spektar polifenola od zrelih biljaka.

Iako se enzimi često povezuju sa varenjem, to nije njihova jedina funkcija. Enzimi su nosioci života, oni su složeni proteini koji su odgovorni za najznačajnije funkcije u našem organizmu. Kada organizam nema dovoljno enzima, telo ne može da iskoristi hranjive sastojke koji su mu potrebni. Posledica toga je da se povećava apetit što potom prouzrokuje povećanje telesne težine I skladištenje masti u telu.
Preuzeto sa instagram profila – Veganluk

Neke studije pokazuju da uključivanje mikro bilja u vašu ishranu može pomoći u smanjenju određenih faktora rizika od srčanih bolesti. Jedno istraživanje na miševima, kojima su ubacili dijetu sa visokim učešćem masti i dodatkom mikro izdanaka crvenog kupusa, pokazalo je smanjenje telesne težine za 17%, smanjenje lošeg holesterol za 34% I triglicerida za 23%.
Zajedno sa uravnoteženom ishranom, zdravim načinom života i redovnom fizičkom aktivnošću, uvrstivši dva puta konzumaciju mikrobilja u vaš dan, moglo bi vam pomoći da održite srce snažnim i zdravim.

Neke studije pokazuju da uključivanje mikro bilja u vašu ishranu može pomoći u smanjenju određenih faktora rizika od srčanih bolesti. Jedno istraživanje na miševima, kojima su ubacili dijetu sa visokim učešćem masti i dodatkom mikro izdanaka crvenog kupusa, pokazalo je smanjenje telesne težine za 17%, smanjenje lošeg holesterol za 34% I triglicerida za 23%.
Zajedno sa uravnoteženom ishranom, zdravim načinom života i redovnom fizičkom aktivnošću, uvrstivši dva puta konzumaciju mikrobilja u vaš dan, moglo bi vam pomoći da održite srce snažnim i zdravim.

Primena

Mogu se poslužiti kao jestiv i svež ukras mesu, ribi, jajima, kao svež dodatak supama ili čorbama, osvežavajući ukus u sendvičima ili kao novi sastojak salate a sve više se koristi kao neizostavni sastojak smoothe obroka, šejkova I koktela. Zapravo ih možemo koristiti uz svako jelo, jednostavno, kao prilog. Gde god se upotrebi ne treba se termički obrađivati (kuvati, pržiti ili peći) jer na taj način gubi svoje vrednosti.

Studija koju je sproveo International Journal of Food Science and Nutrition je pokazala da 46% ispitanika daju prednost mikrobilju u ishrani zato što je bogato viskoim nutritivnim vrednostima, 22% daju prednost zbog samog ukusa, 20% daju prednost mikrobilju kao dekorativnom elementu na tanjiru i 12% smatra da su zajedno ukus i dekoracija dobitna kombinacija.